| Torch Style | Pen Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | Xenon |
| Luminosity | 15 lm |
| Batteries | 2 x AAA |
| Case Material | Plastic |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 1, Zone 2 |
| Model | M-20 |
| Range | 2.5 m |
| Beam Type | Spot |
| Length | 145 mm |
| Colour | Yellow |
| Weight with Batteries | 60g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.