| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | USB-C |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 550 lm |
| Batteries | 3.7 V 2200mAh Li-ion |
| Case Material | Aluminium |
| IP Rating | IPX4 |
| Hazardous Area | No |
| Range | 100 m |
| Water Resistant | Yes |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 174 to 227 mm |
| Colour | Black |
| Head Diameter | 44mm |
| Width | 35 mm |
| Weight with Batteries | 367g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.