| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 250 lm |
| Batteries | 4x AAA |
| Case Material | Aluminium |
| Hazardous Area | No |
| Range | 236 m |
| Beam Type | Spot |
| Length | 167 to 226 mm |
| Colour | Black |
| Weight (with Batteries) | 295g |
| Weight with Batteries | 295g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.