| Torch Style | Pocket Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | USB |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 600 lm |
| Batteries | Li-Polymer |
| Case Material | Aluminium |
| IP Rating | IPX4 |
| Range | 120 m |
| Water Resistant | Yes |
| Beam Type | High, Low, Medium, SOS, Strobe |
| Length | 94.5 mm |
| Colour | Black |
| Weight (with Batteries) | 110g |
| Weight with Batteries | 110g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.