| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 157 lm |
| Batteries | Li-Ion |
| Case Material | Aluminium |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 1, Zone 2, Zone 21, Zone 22 |
| Range | 200 m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 156 mm |
| Colour | White |
| Weight (with Batteries) | 190g |
| Weight with Batteries | 190g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.