| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 110 lm |
| Batteries | 3x AA |
| Case Material | Plastic |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 0 |
| Model | 3315 |
| Range | 164 m |
| Beam Type | Spot |
| Length | 156 mm |
| Colour | Yellow |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.