| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 109 lm |
| Batteries | 3x C |
| Case Material | Plastic |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 0 |
| Model | 2010 |
| Range | 144 m |
| Beam Type | Spot |
| Length | 206 mm |
| Colour | Yellow |
| Weight with Batteries | 380g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.