| Torch Style | Pen Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 117 lm |
| Batteries | 2x AAA |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| IP Rating | IPX4 |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 0 |
| Model | 1975TZ0 |
| Range | 24 m |
| Length | 146 mm |
| Weight with Batteries | 54g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.