| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 340 lm |
| Batteries | 3x AA |
| Case Material | Polycarbonate |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Hazardous Area | Yes |
| Zone | Zone 2/22 |
| Model | iL7 |
| Range | 165 m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 161 mm |
| Colour | Black |
| Weight (with Batteries) | 232g |
| Weight with Batteries | 232g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.