| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | UV LED |
| Luminosity | 410 lm |
| Batteries | 3x AAA |
| Case Material | Aluminium |
| Hazardous Area | No |
| Model | 779.UVT |
| Range | 50 m |
| Beam Type | Ultra-violet |
| Colour | Black |
| Weight with Batteries | 118g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.