| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 725 lm |
| Batteries | Battery pack |
| Case Material | Stainless Steel |
| Hazardous Area | No |
| Model | A25R |
| Range | 208 m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 159 mm |
| Colour | Silver |
| Weight (with Batteries) | 295g |
| Weight with Batteries | 295g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.