| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 250 lm |
| Batteries | 3x AAA |
| Case Material | Aluminium |
| IP Rating | IP44 |
| Hazardous Area | No |
| Model | TL 250F |
| Depth | 330 mm |
| Range | 160 m |
| Water Resistant | No |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 130 mm |
| Colour | Black |
| Width | 330 mm |
| Weight with Batteries | 120g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.