| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 360 + 240 lm |
| Batteries | 3x AA |
| Case Material | Aluminium, Plastic |
| IP Rating | IP54 |
| Hazardous Area | No |
| Model | THL 300 |
| Depth | 172 mm |
| Range | 200 m |
| Water Resistant | No |
| Length | 41 mm |
| Colour | Black |
| Width | 41 mm |
| Weight (with Batteries) | 190g |
| Weight with Batteries | 190g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.