| Torch Style | Pocket Torch |
| Rechargeable | No |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 200 + 20 lm |
| Batteries | 3x AAA |
| Case Material | Plastic |
| IP Rating | IP20 |
| Hazardous Area | No |
| Model | HL DB 43 MH |
| Depth | 100 mm |
| Water Resistant | No |
| Length | 34 mm |
| Colour | Black |
| Width | 69 mm |
| Weight (with Batteries) | 110g |
| Weight with Batteries | 110g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.