| Torch Style | Torch |
| Rechargeable | Yes |
| Plug Type | USB |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 1000lm |
| Batteries | Li-Ion |
| Case Material | Aluminium |
| IP Rating | IPX4 |
| Model | T400FR |
| Wattage | 10W |
| Range | 184m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Length | 168.4 mm |
| Colour | Black |
| Head Diameter | 32mm |
| Weight with Batteries | 226g |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.