| Rechargeable | No |
| Model Number | ATEX-H2 |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 225 lm |
| Batteries | AAA |
| Hazardous Area | Yes |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| IP Rating | IP67 |
| Zone | Zone 0 |
| Range | 115 m |
| Beam Type | Flood |
| Weight with Batteries | 143g |
| Weight (with Batteries) | 143g |
| Colour | Yellow |
| Head Diameter | 45mm |
| Case Material | ABS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.