| Rechargeable | Yes |
| Model Number | H7R.2 |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 300 lm |
| Batteries | Li-Ion 3.7 V 1400 mAh |
| Hazardous Area | No |
| Range | 160 m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Weight with Batteries | 164g |
| Weight (with Batteries) | 164g |
| Colour | Black |
| Head Diameter | 26mm |
| Case Material | Aluminium |
| Model | H7R.2 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.