| Rechargeable | Yes |
| Model Number | iLH8R |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 300 lm |
| Batteries | Li-Ion |
| Hazardous Area | Yes |
| Hazardous Area Certification | ATEX, IECEx |
| IP Rating | IP66 |
| Zone | Zone 2/22 |
| Range | 160 m |
| Beam Type | Spot |
| Weight with Batteries | 342g |
| Weight (with Batteries) | 342g |
| Head Diameter | 41mm |
| Model | iLH8R |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.