| Rechargeable | Yes |
| Model Number | HL8R |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 800 lm |
| Batteries | Li-Ion 3.7 V 4400 mAh |
| Hazardous Area | No |
| IP Rating | IPX4 |
| Range | 214 m |
| Beam Type | Flood, Spot |
| Weight with Batteries | 349g |
| Colour | Black |
| Case Material | Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.