| Type | Work Lamp |
| Lamp Type | LED |
| Luminosity | 4500 lm |
| Wattage | 40 W |
| Voltage Rating | 18V |
| Rechargeable | Yes |
| Anti-corrosive | No |
| IP Rating | IP65 |
| Case Material | Aluminium |
| Height | 245mm |
| Length | 155 mm |
| Width | 235 mm |
| Lamp Size | 15.5 x 23.5 x 24.5 cm |
| Series | Multi Battery |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.