| Lamp Type | LED |
| Type | Downlight |
| Lamp Base | Recessed / Surface Mount |
| Voltage Rating | 220 → 240 V |
| Dimensions | 220 x 18 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Wattage | 18 W |
| Colour Temperature | 3000/4000/6500K |
| Light Colour | White |
| EU Energy Efficiency Rating | E |
| Diffuser Finish | Opal |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.