| Lamp Type | LED |
| Light Style | Articulated Arm |
| Voltage Rating | 100 → 260 V ac |
| Wattage | 12 W |
| Arm Length | 430mm |
| Arm Type | Adjustable Arm |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Reach | 215mm |
| Mains Plug Type | Type G - British BS1363 |
| Integral transformer | No |
| Cable Length | 1.8m |
| EU Energy Efficiency Rating | A+ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.