| Lamp Type | Halogen |
| Light Style | Articulated Arm |
| Voltage Rating | 240 V ac |
| Wattage | 55 W |
| Arm Length | 830mm |
| Arm Type | Articulated |
| IP Rating | IP65 |
| Maximum Reach | 830mm |
| Integral transformer | Yes |
| Cable Length | 1.8m |
| EU Energy Efficiency Rating | C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.