| Type | Bulkhead |
| Zone Classification | 1 |
| Temperature Classification | T3, T6 |
| Wattage | 200 W |
| Lamp Type | GLS |
| Voltage Rating | 240 V ac |
| Length | 196 mm |
| Width | 270 mm |
| Individual Lamp Wattage | 200W |
| Hazardous Area Certification | ATEX |
| Standards Met | EEX nc II 3 GD, EN50021 |
| Series | 621 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.