| Wattage | 50 W |
| Voltage | 220 → 240 V ac |
| Incandescent Equivalent Wattage | 50W |
| IP Rating | IP65 |
| Number of LEDs | 50 |
| Luminosity | 4500 lm |
| Colour Temperature | 6500K |
| Dimensions | 7.1 x 28.1 x 29.7 cm |
| Height | 297mm |
| Width | 71 mm |
| Depth | 281 mm |
| Solar Panel | No |
| Series | EL |
| PIR Included | No |
| Floodlight Type | Indoor, Outdoor |
| Lamp Type | LED |
| Beam Angle | 100° |
| Case Material | Aluminium |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.