| Type | Emergency |
| Batten Type | Single |
| Length | 1.83 m |
| Width | 94 mm |
| Depth | 90 mm |
| Wattage | 70 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Fluorescent |
| Voltage Rating | 230 V |
| Anti-corrosive | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Standards Met | BS EN 60598 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.