| Type | Damp Proof Light |
| Batten Type | Twin |
| Length | 1500 mm |
| Width | 96 mm |
| Depth | 83 mm |
| Wattage | 55 W |
| Number of Lamps | 2 |
| Lamp Type | LED |
| Colour Tone | Cool White |
| Colour Temperature | 6500K |
| Voltage Rating | 240 V |
| Anti-corrosive | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| EU Energy Efficiency Rating | D |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.