| Type | Damp Proof Light |
| Batten Type | Single |
| Length | 1.59 m |
| Width | 86 mm |
| Depth | 68 mm |
| Wattage | 31 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Integrated LED |
| Colour Tone | Cool White |
| Life Hours | 50000h |
| Colour Temperature | 4000K |
| Voltage Rating | 220 → 240 V |
| IP Rating | IP66 |
| Series | DAMP PROOF COMPACT |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.