| Wattage | 400 W |
| Lamp Base | GES/E40 |
| Lamp Shape | Elliptical |
| SON Type | SON-E |
| Lamp Finish | Diffused |
| Length | 290 mm |
| Diameter | 120mm |
| Luminosity | 55500 lm |
| Luminous Efficacy | 139lm/W |
| Colour Rendering | 25 |
| UK Energy Efficiency Rating | E |
| EU Energy Efficiency Rating | E |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.