| Wattage | 70 W |
| Lamp Base | G12 |
| Lamp Shape | Tubular |
| Lamp Type | CM-PLUS T |
| Mounting Orientation | Universal |
| Fitting Type | Enclosed |
| Luminosity | 7000 lm |
| Length | 90 mm |
| Lamp Finish | Clear |
| Colour Rendering | 80 |
| Colour Temperature | 3000K |
| Diameter | 19mm |
| Life Hours | 12000h |
| UK Energy Efficiency Rating | F |
| EU Energy Efficiency Rating | F |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.