| Wattage | 400 W |
| Lamp Base | GES/E40 |
| Lamp Shape | Elliptical |
| Lamp Type | E120 |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Fitting Type | Open |
| Luminosity | 42000 lm |
| Length | 296 mm |
| Lamp Finish | Clear |
| Colour Rendering | 68 |
| Colour Temperature | 4000K |
| Diameter | 120mm |
| Life Hours | 20000h |
| UK Energy Efficiency Rating | F |
| EU Energy Efficiency Rating | F |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.