| Wattage | 250 W |
| Lamp Base | GES/E40 |
| Lamp Shape | Tubular |
| Lamp Type | T46 |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Fitting Type | Enclosed |
| Luminosity | 19000 lm |
| Length | 225 mm |
| Lamp Finish | Clear |
| Colour Rendering | 68 |
| Colour Temperature | 4000K |
| Diameter | 46mm |
| Life Hours | 10000h |
| UK Energy Efficiency Rating | G |
| EU Energy Efficiency Rating | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.