| Dimensions | 28.96 x 20.57mm |
| Thickness | 0.015in |
| Length | 28.96mm |
| Width | 20.57mm |
| Thermal Conductivity | 3.5W/m·K |
| Material | Fibreglass |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Hardness | Shore A 90 |
| Material Trade Name | Sil-Pad 2000 |
| Operating Temperature Range | -60 → +200 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.