| For Use With | Universal Square Ceramic |
| Length | 17mm |
| Width | 17mm |
| Height | 6mm |
| Dimensions | 17 x 17 x 6mm |
| Thermal Resistance | 23.2 °C/W @ 400 lfm, 43.3 °C/W @ 100 lfm |
| Mounting | Adhesive, Screw |
| Series | Pin Fin |
| Colour | White |
| Application | Chipset, Cooling, IC Cooling, LED, Metal Heat Sink Replacement, Power Modules |
| Material | Aluminium Oxide |
| Special Features | Lower Density, High Breakdown Voltage, Good Heat Spreader, High Volume Resistivity, Good EMC, Ideal for Direct Metalisation, Good Thermal Cycling Stability |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.