| Fan Type | Extractor |
| Function | Extraction |
| Air Flow | 76m³/h |
| Noise Level | 38dB(A) |
| Mounting | Ceiling Mounted, Panel Mounted, Wall Mounted |
| Face Diameter | 117mm |
| Face Dimensions | 160 x 160mm |
| Depth | 97mm |
| Face Height | 160mm |
| Face Width | 160mm |
| Supply Voltage | 12 V |
| Duct Size | 100mm |
| Configuration | Rectangular |
| Special Features | Backdraught Shutter, Safety Extra Low Voltage Design, Unobtrusive Installation |
| Series | Silhouette |
| Termination Type | Screw |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.