| Supply Voltage | 24 V dc |
| Blower Type | Blower |
| AC or DC Operation | DC |
| Air Flow | 10cfm |
| Height | 75mm |
| Width | 75mm |
| Depth | 30mm |
| Dimensions | 75 x 75 x 30mm |
| Fan Speed | 3000rpm |
| Noise Level | 38dB(A) |
| Bearing Type | Ball |
| Maximum Current | 240mA |
| Direction of Curve | Forward |
| Commutation Type | Brushless |
| Static Pressure | 0.35in/H2O |
| Mounting Hole Diameter | 4.5mm |
| Sensor Output Type | Tachometer, Temperature |
| Termination Type | Lead Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.