| Supply Voltage | 24 V dc |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | DC |
| Air Flow | 55m³/h |
| Series | RG 90 N |
| Height | 135mm |
| Width | 135mm |
| Depth | 38mm |
| Dimensions | 135 x 135 x 38mm |
| Fan Speed | 2200rpm |
| Noise Level | 55dB |
| Bearing Type | Ball |
| Mounting Hole Spacing | 122 x 122mm |
| Direction of Curve | Backward |
| IP Rating | IP20 |
| Commutation Type | Electronic |
| Mounting Hole Diameter | 4.3mm |
| Vertical Hole Spacing | 122mm |
| Horizontal Hole Spacing | 122mm |
| Termination Type | Lead Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.