| Supply Voltage | 230 V ac |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | AC |
| Air Flow | 1300m³/h |
| Series | RadiCal |
| Width | 220 (Dia.)mm |
| Depth | 99mm |
| Dimensions | 225 (Dia.) 99mm |
| Fan Speed | 2860rpm |
| Bearing Type | Ball |
| Direction of Curve | Backward |
| IP Rating | IP54 |
| Commutation Type | Electronic |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.