| Supply Voltage | 230 V ac |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | AC |
| Air Flow | 755m³/h |
| Series | G2E180 |
| Height | 283mm |
| Width | 261mm |
| Depth | 125mm |
| Dimensions | 283 x 261 x 125mm |
| Fan Speed | 1950rpm |
| Bearing Type | Ball |
| Mounting Hole Spacing | 120 x 110mm |
| Direction of Curve | Forward |
| Commutation Type | Electronic |
| Mounting Hole Diameter | 7mm |
| Vertical Hole Spacing | 120mm |
| Horizontal Hole Spacing | 110mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.