| Supply Voltage | 230 V ac |
| Blower Type | Centrifugal |
| AC or DC Operation | AC |
| Air Flow | 500m³/h |
| Series | G2E140 |
| Height | 247mm |
| Width | 226mm |
| Depth | 130mm |
| Dimensions | 247 x 226 x 130mm |
| Fan Speed | 2400rpm |
| Noise Level | 72dB |
| Bearing Type | Ball |
| Direction of Curve | Forward |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.