| Supply Voltage | 12 V dc |
| Height | 36mm |
| AC or DC Operation | DC |
| Width | 36mm |
| Power Consumption | 15.6W |
| Maximum Current | 1.3A |
| Depth | 28mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Dimensions | 36 x 36 x 28mm |
| Air Flow | 24.4cfm |
| Noise Level | 66dB(A) |
| Sensor Output Type | Pulse |
| Bearing Type | Ball |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.