| Supply Voltage | 12 V dc |
| Height | 40mm |
| AC or DC Operation | DC |
| Width | 40mm |
| Power Consumption | 2.04W |
| Maximum Current | 170mA |
| Depth | 15.2mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Dimensions | 40 x 40 x 15mm |
| Air Flow | 21.6m³/h |
| Noise Level | 42dB(A) |
| Sensor Output Type | Pulse |
| Bearing Type | Ball |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.