| Supply Voltage | 115 V ac |
| Height | 180mm |
| AC or DC Operation | AC |
| Width | 180mm |
| Power Consumption | 70W |
| Maximum Current | 560mA |
| Depth | 89mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Dimensions | 176 x 176 x 89mm |
| Air Flow | 713.6m³/h |
| Noise Level | 62dB |
| Fan Speed | 3200rpm |
| Direction of Curve | Backward |
| Bearing Type | Ball |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.