| Supply Voltage | 48 V dc |
| Height | 89mm |
| AC or DC Operation | DC |
| Width | 225mm |
| Power Consumption | 275W |
| Maximum Current | 5.8A |
| Depth | 225mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Dimensions | 225 x 225 x 89mm |
| Air Flow | 1475m³/h |
| Noise Level | 85dB |
| Fan Speed | 4875rpm |
| Direction of Curve | Forward |
| Bearing Type | Ball |
| IP Rating | IP44 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.