| Functioning Temperature | +121°C |
| Holding Temperature | +106°C |
| Maximum Current | 10 A/15 A |
| Voltage Rating | 250V ac |
| Lead Orientation | Axial |
| Series | SF/R |
| Body Diameter | 4mm |
| Body Height | 8.5mm |
| Body Length | 8.5mm |
| Body Width | 4mm |
| Wire Diameter | 1mm |
| Wire Length | 18.5mm |
| Fuse Type | Thermal Cutoff |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.