| Trip Current | 3A |
| Voltage Rating | 125V |
| Maximum Current | 3 A |
| Length | 3.43mm |
| Width | 7.11mm |
| Maximum Resistance | 30mΩ |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Operating Temperature Range | -55 → +125 °C |
| Fuse Speed | T |
| Dimensions | 7.11 (Dia.) x 3.43mm |
| Body Material | Epoxy Coated |
| Series | 473 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.