| Trip Current | 12A |
| Voltage Rating | 30 V dc, 30V ac |
| Time to Trip | 16s |
| Hold Current | 6A |
| Maximum Current | 70 A ac, 100 A dc |
| Length | 16.5mm |
| Height | 24.1mm |
| Width | 3mm |
| Minimum Resistance | 0.005Ω |
| Maximum Resistance | 40mΩ |
| Power Dissipation | 3.5W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.