| Trip Current | 6A |
| Voltage Rating | 30V dc |
| Time to Trip | 10.8s |
| Hold Current | 3A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 11.4mm |
| Height | 19.2mm |
| Width | 3mm |
| Terminal Material | Tin Plated Copper |
| Minimum Resistance | 0.02Ω |
| Maximum Resistance | 80mΩ |
| Power Dissipation | 2W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Operating Temperature Range | -40 → +85 °C |
| Fuse Speed | F |
| Dimensions | 11.4 x 3 x 19.2mm |
| Body Material | Polymer |
| Series | 30R |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.