| Trip Current | 2.2A |
| Voltage Rating | 72 V dc, 72V ac |
| Time to Trip | 8.2s |
| Hold Current | 1.1A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 12.8mm |
| Height | 17.5mm |
| Width | 3mm |
| Minimum Resistance | 0.15Ω |
| Maximum Resistance | 380mΩ |
| Power Dissipation | 1.5W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.