| Trip Current | 1.5A |
| Voltage Rating | 72 V ac, 72V dc |
| Time to Trip | 6.3s |
| Hold Current | 0.75A |
| Maximum Current | 40 A |
| Length | 10.2mm |
| Height | 15.2mm |
| Width | 3mm |
| Minimum Resistance | 0.25Ω |
| Maximum Resistance | 600mΩ |
| Power Dissipation | 0.92W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Lead Orientation | Radial |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.